haslo

Historia powstania Fundacji

Pomysł na stworzenie Fundacji „ZBÓJNICKI SZLAK” zrodził się podczas realizacji międzynarodowego projektu jakim jest „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” już w roku 2007.

 

Pojmanie Janosika

 

Tworzenie projektu i statutu Fundacji „ZBÓJNICKI SZLAK” zajęło twórcy „SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” kilka lat, co zaowocowało złożeniem stosownych dokumentów do KRSu dotyczących rejestracji Fundacji „Zbójnicki Szlak” w czerwcu 2011 roku w Bielsku Białej.

W ramach projektu ”SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” powstała grupa kreatywnych i dynamicznych ludzi tworzących z pasją nowe produkty turystyczne na pięknej karpackiej ziemi.

Fundacja „Zbójnicki Szlak” powstała w celu promowania zbójnictwa karpackiego, jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego ziemi karpackiej.

Projekt „Zbójnicki Szlak” ma na celu opracowanie nowej trasy turystycznej biegnącej przez Karpaty związanej ze zbójnikami karpackimi. „Szlak Zbójników Karpackich” jest szlakiem dziedzictwa kulturowego Karpat. Projekt rozpowszechnia wiedzę na temat folkloru, regionalizmu, etnografii, historii, zwyczajów i obyczajów malowniczego i pełnego śladów historii regionu Karpat.

Fundacja „Zbójnicki Szlak” powstała m.in. dlatego, ponieważ chcieliśmy zakorzenić w ludziach zbójnicki witalizm, zapoznać ludzi z pierwotnością instynktów i zachowań zbójników! Tworząc Fundację „Zbójnicki Szlak” chcieliśmy odkurzyć wiedzę na temat podtatrzańskich donżuanów czy wschodniokarpackich opryszków. Chcieliśmy pokazać wielobarwność kulturową mitycznego łuku Karpat. Naszym celem jest wzbudzenie w ludziach zachwytu nad pięknem krajobrazów górskich i stworzenie mody na góralszczyznę.

W trakcie wytyczania jak na razie wirtualnego „Zbójnickiego Szlaku” zauważono, że ludzie uwielbiają identyfikować się, np. podczas lektury książki, czy oglądając film - z tym bohaterem, który ma odwagę przeciwstawiania się niesprawiedliwemu systemowi, który jest ścigany jak dzika zwierzyna, i który umiejętnie wymyka się obławie. Dlatego temat zbójnictwa jest bardzo medialnym, dynamicznym i ciekawym tematem.

Takim pozytywnym bohaterem był m.in. Janosik, który stał się synonimem odwagi, sprytu, swoistej inteligencji. Janosik był buntownikiem przestrzegającym zbójnickich reguł, temperamentnym indywidualistą, łamiącym konwenanse. Janosikiem targały różne namiętności. Nad życiem zbójnika częstokroć unosiła się śmieć. Ta sytuacja od lat wzbudza w ludziach dziwną ekscytację i poruszenie. Te wszystkie cechy zbójnickiego charakteru powodują, że temat zbójnictwa jest bardzo żywym, dynamicznym, intrygującym i nieodgadnionym tematem, który warto przypomnieć ludziom i uzmysłowić, że zbójnictwo jest niematerialnym dziedzictwem kulturowym całej Europy.

Zbójnik byłby w dzisiejszych czasach doskonałym menagerem lub szefem ze względu na swój charakter, witalizm, dzikość i swoistą chropowatość. To bardzo podoba się ludziom. Można powiedzieć, że kontrowersyjna postać zbójnika jest produktem dzisiejszej góralomanii.

Czytając zawartość strony www.fundacjazbojnickiszlak.pl można zamyślić się nad tym, czym byłyby Karpaty bez "opryszków", osławionych halnych hetmanów, zbójników?

Strona www.fundacjazbojnickiszlak.pl to swoiste miejsce pielgrzymkowe dla ludzi chcących poznać góralską i wołoską kulturę. Ktoś zapyta – dlaczego? Odpowiadamy.

Znamienne jest, że w Karpatach a nawet w Beskidzie Zachodnim, wśród zanotowanych nazwisk zbójników, sporo jest wołoskiego pochodzenia. Mówi o tym chociażby Rejestr Złoczyńców Grodu Sanockiego czy Chronografia Miasta Żywca napisana przez zasłużonego dla Żywiecczyzny wójta Andrzeja Komonieckiego.

Będąc przy temacie ważnych religijnie miejsc. Weźmy chociażby dla przykładu ukraińską Czarnohorę... Każdy Hucuł zna ją choćby z nazwy. Do niej tęskni każde huculskie serce, a pobyt na Czarnohorze dla Hucuła to to samo, co dla prawowiernego w pobyt w Mekce.

Dla Polaków nasze polskie góry to też swoistego rodzaju „Święta Ziemia” po której niegdyś stąpały stopy zbójników karpackich. Strona www.fundacjazbojnickiszlak.pl pomoże Państwu przybliżyć te nieodgadnione miejsca, które powinny być ważne dla każdego Polaka - patrioty. Takim wyjątkowym miejscem, które jest wyeksponowane na "Zbójnickim Szlaku" jest chociażby zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Dlaczego – tego dowiecie się podróżując "Szlakiem Zbójników Karpackich".

Tworząc "Zbójnicki Szlak" niewątpliwie korzystaliśmy z ludowości, staraliśmy się ją wzbogacić. Udowodniliśmy, że kultywowanie mitu zbójnickiego nie jest tradycją martwą. Świadczy o tym stworzenie Fundacji "Zbójnicki Szlak", teksty wybitnych poetów, ale i jazzowa aranżacja Łukasza i Pawła Golców pt. „Hej, Jonicku, ka ześ jes”.

W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku zbójnik stał się znakiem towarowym góralszczyzny. Był ideą, można było obsadzać go w różnych rolach: turystycznej atrakcji zabawiającej przyjezdnych, lokalnego góralskiego bohatera pilnującego, aby nie zaginęła gwara i obyczaj przodków, chłopskiego radykała walczącego o równość i wolność, wreszcie patrioty łączącego swą góralskość ze świadomie przeżywaną polskością.

Chcielibyśmy, aby ten szlak stał się inspiracją dla wszystkich ludzi, którzy ukochali góry.

Zapraszamy do współpracy!

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

joomla template 1.6
Loading...