Edukacyjne wycieczki "Szlakiem Zbójników Karpackich"
Ogólnopolska akcja związana z organizacją edukacyjnych wycieczek „Szlakiem Zbójników Karpackich” organizowana będzie przez Fundację „Zbójnicki Szlak” mającą siedzibę przy ul. Sienkiewicza 40A w Żywcu (KRS: 0000393759, NIP: 5532504689, REGON: 242704044) i obejmie wszystkie placówki edukacyjne, koła harcerskie oraz „Koła Pasjonatów Zbójnictwa Karpackiego” na terenie woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego w czasie roku szkolnego 2012/2013 oraz 2013/2014. Nie wyklucza się również, że akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach. Województwa te zostały wybrane przez Fundację „Zbójnicki Szlak” ponieważ przez te regiony przebiega „Szlak Zbójników Karpackich”. Akcja nie będzie akcją komercyjną.
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wyglądał zbójnicki rapier, zbójnicka rusznica, gajdy, kłobuk, zbójecki pistolec, trombita doboszowa czy fłojera cisowa, jeśli chcecie przejść się wraz z doświadczonym przewodnikiem po prastarym zbójnickim płaju i zobaczyć Dmytrową Jaskinię, jeśli chcecie posłuchać cygańskiej muzyki w towarzystwie Dmytrowej watahy, jeśli chcecie zobaczyć błysk ciupagi w zachodzącym słońcu i poczuć w nozdrzach zapach piekących się nad watrą zbójnickich smakołyków - zapraszamy na edukacyjne wycieczki, które organizowane będą przez Fundację „Zbójnicki Szlak”.
Wraz z naszymi instruktorami będziemy podążać szlakiem zbójnickiej przygody w poszukiwaniu mieszka zbójeckich dukatów, wspólnie będziemy odkrywać skarby gór, górskie granie, sekretne zbójeckie przesmyki i krynickie siklawy. Pokażemy Wam legendarne harnasiowe miejsca, otępne lasy, w których kryły się starościńskie zbiry w zbitej świerczynie, w młodnikach, a także wysmukłych wapiennych iglicach. Zdradzimy Wam gdzie zbójnicy w wapiennych turniczkach porośniętych krzakami i mchem ukryli swoje zbójeckie skarby.
Nasza zbójnicka poniewierka karpackimi cestami przeniesie Was w inny – zbójnicki wymiar. Dzięki naszym przewodnikom odkryjecie zbójnickie miejsca schowane w kniejach i leśnych duktach, pasterskie koliby i bacówki. Specjalnie dla Państwa zorganizujemy zbójecki kulig z z fakłami (pochodniami), wyzwolimy chęć do prawdziwego życia, do zbójnickiej ślebody. Z nami poznacie co to pasterskie życie, czy taniec w buczynach przy akompaniamencie zbójnickich gęśli lub kobzy. Nauczymy Was zbójnickiego hajduka – tańca wołosko – siedmiogrodzkiego. Na naszych zbójnickich wycieczkach będziemy serwować zbójnickie przysmaki z górskiej półki.
Na naszych zbójnickich spotkaniach będziecie mogli najeść się do syta przy migotliwym blasku zbójnickiej watry, siedząc na baranich skórach na ławach zbitych z grubych tarcic, słuchając opowieści starego bacy. Nasze góralskie wycieczki odkryją na nowo zapomniane karpackie smaki.
Dla odmiany niektóre z naszych wycieczek będziemy organizować w formie zbójnickich pikników na śródleśnych górskich polanach, wśród snopów siana.
Nauczymy Was wasylowej hukowej pieśni, pokażemy opryszkowski i zbójnicki świat, huculskie wiosenne igrania i hulania junackie. Z nami poczujecie w swoich nozdrzach połoniński wiatr! Razem z Nami pobawicie się przy bukowej watrze, przejdziecie z nami najdziksze zbójnickie jary. Nasi przewodnicy pokażą Wam zapomniany karpacki świat, miejsca związane ze zbójnicką i huculską mitologią.
Karpaty w wiekach od XVI – XVIII były przystanią i doskonałym schronieniem dla zbójników i opryszków. Te tereny obfitują w zapomniane miejsca związane ze zbójnikami i opryszkami, z ich legendarnymi skarbami, które do dzisiejszych czasów zakopane są pod skalnymi kurhanami.
Razem z naszą Fundacją „Zbójnicki Szlak” odkryjecie gniazdo zapomnianych górskich szeptów, zapomniane miejsca związane z opryszkami, hajdamakami, hajdukami i lasowymi junakami. Wciągniemy Was w mistyczny świat halnych hetmanów, z nami zawędrujecie w najdziksze zbójeckie jary i bory nieschodzone w Karpatach.
Pilot wycieczki lub przewodnik turystyczny w oryginalnym stroju góralskim lub zbójnickim i mówiący gwarą? Z nami to możliwe!
Proponujemy Państwu prowadzenie wycieczek i góralsko - zbójnicką animację czasu wolnego. Opowieści góralskie i zbójnickie, kawały o zbójnikach opowiadane przez gawędziarza - multiinstrumentalistę odbywać się będą podczas edukacyjnych wycieczek turystycznych. Będziemy prowadzić wycieczki turystyczne - autokarowe i piesze górskie. Tradycyjny pilot czy przewodnik w naszym wykonaniu to gawędziarz – multiinstrumentalista nawiązujący do tematyki zbójnictwa karpackiego w bardzo oryginalny i ciekawy sposób.
Proponujemy zbójnickie wycieczki, góralską animację czasu wolnego, zajęcia edukacyjne z folkloru, regionalizmu, tradycji zbójnickich, góralskie prelekcje o zbójnictwie karpackim, sztuce i architekturze górali, góralską ofertę edukacyjną w ramach niekomercyjnej akcji "Zbójnictwo - niematerialne dziedzictwo kultury Karpat":
Wycieczki „Szlakiem Zbójników Karpackich”:
- „Karpaty- zbójnicka kraina”
- wycieczka do "Zbójnickiego raju"
- „Uhorczikowym Chodnikiem”
- „Opryszkowskie Bieszczady i Zakarpacie”
- „Zbójeckim szlakiem do Bardejowa”
- „Tajemnice opryszków w Karpatach”
- „Zbójeckie tajemnice Baraniej Góry”
- „Zbójeckie smakołyki Babiej Góry”
- „Przygoda z pienińskimi zbójnikami”
- wycieczka do „krainy leśnych zbójników”
- „W poszukiwaniu zbójeckich talarów”
- „Szlakiem zbójnickich zamków, kaszteli i warowni”
- „Hajdamacka przygoda”
- zbójnickie i przemytnicze ścieżki w Tatrach i Beskidach
- „Na trakcie herszta Baczyńskiego”
- „Z wizytą u zbójnika Janosika”
- Wycieczka po "Janosikowe kierpce”
- „Szlakiem Janosika”
- rajd z plecakiem po „Szlaku Zbójników Karpackich”
- „Wędrówki z Ondraszkiem po Beskidzie Śląsko-Morawskim”
- wycieczka dla dzieci ze „zbójnickim przytupem”
- "Śladami zbójnickich skarbów”
- wycieczka z przewodnikiem "Janosikową cestą"
- Janosikowy wycieczka i turniej z pasowaniem na zbójnika
- wycieczka "Zbójnickim traktem"
- „Janosikowe Harce” – program animacyjny dla dzieci
- program „Poznajemy świat gór”.
W ramach edukacyjnych wycieczek „Szlakiem Zbójników Karpackich” organizowane będą zbójnickie kuligi białe i zielone (organizowane całorocznie) z inscenizowanym napadem Janosikowej Drużyny oraz z lekcją poświęconą tematyce zbójników w kolibie pasterskiej lub szałasie.
Podczas zbój - wycieczek będzie można uczestniczyć w wielu atrakcyjnych góralsko – zbójnickich zawodach na świeżym powietrzu, grach terenowych. Specjalnie ułożony przez specjalistów program sportowo – edukacyjny, bardzo wzbogaci i urozmaici rozwój psycho – fizyczny dzieci i młodzieży. Programy mogą być realizowane całorocznie (wiosną, latem, jesienią i zimą).
Przykładowymi grami, zabawami, które organizowane będą wiosną, latem i jesienią będą m.in. „Zawody zbójnika Sobka Burego”, „Rajd z przeszkodami zbójnika Proćpoka”, „Madejowa próba”, „Skarb zbójnika Martyna Portasza”, „Zbójnicy przy opryszkowskiej watrze”, „Wioska herszta Józefa Baczyńskiego”, „Zbójnickie harce braci Klimczaków”, „Hołdymas zbójnicki”, „Łossod z Karpackimi Zbójami”, „Zbójnickie biegi przełajowe”, „Furmani i zbójnicy”, „Doboszowa próba”, „Poszukiwania zbójeckiego skarbu”, „Janosikowe wywijasy czyli impreza po zbóju”, „Zbójnicy na szałasie”.
Zimą z kolei dzieci i młodzież będzie mogła uczestniczyć m.in. w takich ogólnorozwojowych grach i zawodach jak: „Zbójeckie śnieżne zwyrtki z brygadą zbójnika Rewizorczuka, „Extremalnie śnieżna impreza Janosika”, „Przejście na rakietach śnieżnych do krainy leśnych zbójów”.
Podczas zbój – wycieczek, dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć również w lekcjach edukacyjnych i pokazowych w karczmach regionalnych lub izbach pracy twórczej słynnych ludowych artystów. Podczas góralskich spotkań odbywały by się prelekcje o sztuce górali, prezentacja folkloru górali karpackich. Dostosowane do programu edukacyjnego, pouczające zabawy noszą nazwy: „Edukacyjna biesiada zbójnika Mateusza Klinowskiego”, „Posiady z wołoskimi pasterzami”, „Wybory na hrubego gazdę i gospodarną gaździnę”, „Zbójnicka impreza z gawędziarzem multiinstrumentalistą”.
Wycieczki oraz programy dla pasjonatów góralszczyzny i zbójnictwa karpackiego, dzieci i młodzieży mają wymiar edukacyjny, uczą krajoznawstwa, patriotyzmu, miłości do gór, poszanowania karpackiej przyrody.
Zapraszamy na Zbójnicki Szlak!